[zaloguj się]

92. Pochylenia przy funkcjach attrib i praed.

Pochylenia występujące w formach przymiotnikowych, pod którymi rozpatrywane są funkcje attrib i praed, przedstawiamy w dwojaki sposób, zależnie od tego, czy brak lub obecność pochylenia są ściśle związane z rodzajem odmiany, czy też nie.

a. Rodzaj męski, nijaki i subst.

Pochylenia niedecydujące o tym, czy dana forma winna być interpretowana jako złożona lub niezłożona, rozpatrujemy przed rozbiciem na funkcje.
Takimi są:

  • -o-, -a- w bezkońcówkowych formach imiesłowów męskich, np.:
    czynion : czynión, czytan : czytan
oraz
  • -e w N sg n i N pl subst, np.:
    N pl subst f błogosławioné (15), błogosławiony (1); -é (4), -(e) (11); ~ (attrib) -é (1); ~ (praed) -é (14), -y (1) PatKaz II.

b. Rodzaj żeński.

Jeżeli natomiast pochylenie lub jego brak jest cechą, od której zależy interpretacja formy z punktu widzenia jej przynależności do określonej odmiany (co jest ważne dla -a w N sg f), rozpatrzenie oboczności z zabytkami następuje tylko w obrębie danej funkcji, przy czym użyć z -(a) nie bierzemy pod uwagę. Tu też nie stosujemy uogólnienia w zapisie wstępnym na podstawie przeważającego zapisu, np.:

f N cała (44), cała (7), cał(a) (6); ~ (attrib) -a (21), -a (1) ...; ~ (praed) -a (23), -a (6) ... .
Uwaga: W N sg f nigdy nie uogólniamy pochylenia dla -a, nawet wówczas, gdy nie mamy zapisów z a jasnym, a tym samym nie wyodrębniamy funkcji attrib i praed, np.:
chuda (8), chud(a) (2).