133. Podział wewnętrzny rubryk przenośnych.
W rubryce W przen i Przen stosujemy w razie potrzeby podział wewnętrzny według analogicznych zasad jak w całej rubryce znaczeniowej. A więc wydzielamy w nich struktury składniowe i część frazeologiczną.
Pod przenośniami objaśnianymi tworzymy też, jeśli materiał jest wystarczająco zróżnicowany, oddzielne rubryki na zasadzie znaczeniowej lub zakresowej. Po sygnale Przen stawiamy w nawiasie liczbę ogólną, a następnie kolejno a linea podgrupy numerowane małą literą z półnawiasem (oba znaki półtłuste), np. s.v. BISKUP:
Przen (46):W materiale potraktowanym jako W przen również możemy wydzielać podpunkty dla pewnych określonych typów (por. 132.g.). W hasłach oznaczających części ciała (a jeżeli zajdzie potrzeba, to i w innych) wyodrębniamy przykłady z KochPhaen z komentarzem:
a) Chrystus (45):
b) Bóg (1):
W opisie gwiazdozbiorów noszących nazwy istot żywychs.v. KOŁO:
W opisie gwiazdozbiorów WozyDla przykładów z KochSz wprowadzamy rubrykę W przen z komentarzem:
W antropomorfizowanym opisie gry w szachy(tak s.v. KOŃ, ale dla znaczenia ‘nazwa figury szachowej’ jest oczywiście osobna rubryka znaczeniowa). Jeżeli cała rubryka W przen zaświadczona jest jednym z wymienionych tu typów materiału, uwagę tę zapisujemy w nawiasie po nagłówku (por. KOLANO). W znaczeniach bardzo licznych można też grupować materiał, wychodząc od opisu mechanizmów skojarzeniowych przenośni (por. GŁOWA znacz. 1.).
Uwaga: Przenośne użycia jednostek frazeologicznych, choćby miały one równobrzmiące odpowiedniki w użyciu konkretnym, umieszczamy w odpowiedniej rubryce Przen lub W przen, nawet gdybyśmy ją mieli utworzyć wyłącznie dla tej jednej jednostki.