[zaloguj się]

179. Dwuznaczność.

Jeżeli użycie wyrazu hasłowego w specyficznym kontekście, np. wskutek połączenia z dwoma różnymi przydawkami itp., staje się dwuznaczne, przytaczamy je pod jednym ze znaczeń (według uznania) i tylko tu wliczamy do statystyki; w obrębie drugiej z wchodzących w grę rubryk znaczeniowych, na końcu odpowiedniej pozycji, do której wszedłby cytat dwuznaczny (np. na końcu części ogólnej, danej struktury, danej jednostki frazeologicznej itp.), w klamrze po kropce piszemy np.:

[Cf 2. WujJud 182] (dotyczy to przykładu „chędogość pozwierzchna i wewnętrzna”).
Jeżeli zmuszeni jesteśmy z przykładu dwuznacznego sporządzić dwie osobne pozycje (zestawienia, a nawet znaczenia), zapisujemy obie normalnie i we właściwej kolejności, przy czym przy jednej z nich nie piszemy liczby frekwencyjnej, a zamiast cytatu dajemy odsyłacz w klamrze, np. s.v. KAPUSTA:
5. bot. Zestawienie: »kapusta morska« = ...: [Cf 3.].
Odsyłając do podgrupy tego samego znaczenia lub podgrupy w przenośni podajemy tylko jej numerację literową, np.:
[Cf a. ...];
[Cf a) ...];
od podgrupy do grupy ogólnej podajemy numer strony lub piszemy:
[Cf wyżej ...]
(jeżeli cytat jest na tej samej stronie). Jeżeli odsyłamy do struktury lub frazeologii, przed lokalizacją będzie przytoczony tytulik, np.:
[Cf 3. ... kogo RejZwierc 28];
[Cf 3. »...« RejZwierc 28].
Odsyłając do pozycji zawierającej jedno użycie nie podajemy wcale lokalizacji.
Przykład taki w haśle znaczącym powinien być bezwzględnie zacytowany.

a. W licznych hasłach formalnych.

Jeżeli przykładów tego typu jest bardzo dużo, nie postępujemy w sposób wyżej opisany, ale na końcu hasła piszemy odpowiednią uwagę, jak np. s.v. DLA.

b. Interpretacja porównań.

Porównania typu „kołyszemy się jako trzcina na wietrze” interpretujemy znaczeniowo ze względu na wyraz, który jest ich podmiotem; w przytoczonym s.v. KOŁYSAĆ SIĘ przykładzie ze względu na „my”, a więc zaliczamy użycie do Przen:

b) Być niezdecydowanym
(w innym haśle mogłoby to być nawet nowe znaczenie). Od grupy, w której znalazłoby się użycie ze względu na drugi człon porównania dajemy odsyłacz jak wyżej (bez wliczania w rubrykę). Odsyłacz ten stoi na końcu pozycji W porównaniach; jeżeli w danej grupie nie ma innych porównań – po rubryce ogólnej. Odsyła tylko do pozycji (jeżeli zawiera ona wyłącznie tego rodzaju dwuznaczne przykłady) lub w jej obrębie jeszcze do określonych lokalizacji, np.:
[Cf Przen a) W porównaniach RejPos 17, RejZwierc 183; Przen b) W porównaniach].