[zaloguj się]

PREZENTACYJA (6) sb f

pre- (2), prae- (2), skrót (2), [prȩ-]; -s-, -ſ- (3), -z- (1); -cya; -cy- (3), -cii- (1), [-ti-].

Oba e oraz pierwsze a jasne; końcowe a prawdopodobnie pochylone (tak w -yja).

Fleksja
sg pl
N prezentacyjå
G prezentacyjéj
A prezentacyją prezentacyj(e)
I prezentacyją

sg N prezentacyjå (1).G prezentacyjéj (1).A prezentacyją (2).I prezentacyją (1).pl A prezentacyj(e) (1).

stp, Cn brak, Linde XVII w.

1. praw. Przedstawienie kandydata na urząd, rekomendacja [praesentatio Łac śr] (6):

prezentacyja w co (1): Téż kożdy Prȩłat y Kánonik rzeczonégo kośćiołá Wármieńſkiégo w iednym Mieśiącu od przyięćia w Kápitule álbo od preſentáciiéy [repraesentationis JanStat 910] w kośćioł/ gdy tylko weźmie poſseſsią/ będźie tákże powinien przyśiąc wierność iego Iáſnośći SarnStat 1126.

W połączeniu szeregowym (1): Gdy Apoſtolowie s pokornemi prośbámi vciekli ſie do Páná ſwego/ áby im obiáwił kogoby mieli obráć ná mieyſce niewierniká onego. Pátrzayże iż tu nie ſłáli po Sakry do Rzymá/ po prowizije do pánow/ po grátifikácije do Biſkupow/ po prezentácie do krolow RejPos 290v; ActReg 173.

Zwrot: »(wy)dać prezentacyją; wydana jest (a. [ma być]) prezentacyja« [w tym: na co (1), za kogo (1)] (2;1): O Kanonią Gniezninską tedy natę zkancellaryei w wydana iest prtacya ſiestrzencowi memu ActReg 158; Bez prace dałbych był zatego Pana Praesentacyą w ActReg 174, 158; [A czo ſie thknie o preſentaczije na plebaniją konwenczką tedi niemaią bicz vidane iedno ſprzizwolenim opaczim StatNorb 118v; Spuśćiłbymći po śmierći tę to Plebánią/ Zna ćię téż Pan Collator, dać prȩſentatią. Albertus D4v].
2. [Upoważnienie:
Wyrażenie przyimkowe: »za prezentacyją«: Plebańskich włok 4, z których p. Kowalewski, sługa nieboszczyka pana podskarbiego, czynsz brał za prezentacją na każdy rok mar. 240, w niebytności plebana katolickiego. ŹródłaEkMalb II 6.]

JDok