[zaloguj się]

PRZYSIAĆ (3) vb pf

W inf a prawdopodobnie pochylone (tak w siać); w praet i con -siåł, -siał-.

Fleksja
inf przysiåć
praet
sg
3 m przysiåł, jest przysiåł
conditionalis
sg
3 n by przysiało

[inf przysiåć.]praet 3 sg m przysiåł (1) CzechEp, jest przysiåł (1) LibMal.con 3 sg n by przysiało (1).

stp notuje, Cn brak, Linde bez cytatu.

1. Posiać dodatkowo, posiać na już obsianym polu; przen [czego] (2):

przysiać do czego (1): Teraz ná tym oſtátniém Concilium Trydentſkim/ widząc to óni Swięći y vczéni Biſkupi/ że Wielkanoc/ nie pod ten czás/ iáko wedle Nicéńſkiégo iść miáłá/ chodźi/ [...] obawiáiąc ſye téż/ áby to zá láty ták poſtępuiąc/ w Láto/ dáleko z Márcá/ nie wyſzło/ á błędów odſzczepiéńſkich/ do tych/ co ich iuż y názbyt/ z ſtégo nie przyśiáło/ [...] wyſádźili ná to ludźi w Máthemátyce vczónych doſyć/ którzyby té minuty zániedbáłé záś w rézę wpráwili Oczko 30.

Zwrot: »przysiać kąkolu([-a])« (1): CzechEp 40; [[szatan] Zápſował był v Gálátow náukę ſłowá Bożego/ okázuiącą zbáwienie ludziom wierzącym w ſámym Pánu Iezuſie Kryſtuſie z łáſki: á on przyſiał kąkolá/ vcżąc że też było potrzebá dla tego chowáć obrzezánie/ y inſze vſtáwy Zakonu Zydowſkiego. GilPos 69].
2. Posiać na czyimś polu (1): [Thÿlko tho sobie [bracia] wÿiednali v thegoz brata swego, abÿ mathka wolnosc dozÿwothną w mieszkaniu spokoÿnie miała, co ÿ sąm thenze Krzÿstoff zezwolił wolność tę pomienioną matcze sweÿ trzÿmać, obiecuÿąc w ogrodzie do thego na marchew, kapustę, w polie takze według mozności swej obiecuie matce swej po trosze przÿsiać KsięgiSądWiej 1600 nr 376.]

przysiać co do kogo [= do czyjego pola] (1): y dal zatho ſthawſkiemu wyni dwie czwierthny owſza kthore do ſtrugali wſokolowie yeſth thenze ſtawſky prziſziall LibMal 1543/72v.

Formacje współrdzenne cf SIAĆ.

Cf PRZYSIANY

MP