[zaloguj się]

NASŁUCHAWAĆ SIĘ (3) vb impf

Pierwsze a jasne, drugie pochylone.

Fleksja
indicativus
praes
pl
1 nasłuchåwåmy się
2 nasłuchåwåcie się
3 nasłuchåwają się

praes 1 pl nasłuchåwåmy się (1).2 pl nasłuchåwåcie się (1).[3 pl nasłuchåwają się.]part praes act nasłuchåwając się (1).

stp, Cn, Linde brak.

Słuchać często i wiele (z subiektywnym odczuciem wielości) (3):

nasłuchawać się czego (2): bo już i na piśmiech wolumina wielkie tego [co się w Polsce dzieje] przed Pana swego i przed WM przynaszamy, i privatim dosyć skwierku, płaczu i przeklinania nasłuchawacie się Diar 33. Cf nasłuchawać się czego od kogo.

nasłuchawać się czego od kogo (1): Iákoż ſie iáwnie náſłuchawamy od tych co tám bywáią (ácż z wielką żáłoſcią) rozlicżnych poſmieſzkow/ kthore po ſtronach rozlicżnych poháńcy iáwnie o nas miedzy ſobą miewáią RejZwierc 185v.

Ze zdaniem dopełnieniowym (1): Tedy mi ſie s tey przycżyny zdáło/ [.,..] przypátruiąc ſie ſpráwam á obycżáiom ludzkim/ náſłuchawáiąc ſie też cżęſthokroć czo poććiwi miedzy ſobą gánią á przy cżym też ſłuſznie przeſtawáią/ [...] áby ſie też wżdy co o tym nápiſáło RejZwierc A3v.

[Fraza: »nasłuchawają się uszy«: Odjazd królowej J. Mci Bony [...] jako szkodny Koronie, [...] był i jest, nasłuchawają się tego uszy tych, którzy z Korony do postronnych ziem jeżdżą. Diar 1566 51.]
Zwrot: »nasłuchawać się częstokroć« (1): RejZwierc A3v cf Ze zdaniem dopełnieniowym.
Szereg: »przypatrywać się, nasłuchawać się« (1): RejZwierc A3v cf Ze zdaniem dopełnieniowym.

Formacje współrdzenne cf SŁUCHAĆ.

DJ