[zaloguj się]

PRZEWIEŹĆ SIĘ (26) vb pf

sie (18), się (8).

Pierwsze e jasne; w inf -e- (1) Mącz, -é- (1) KochTarn; fut z tekstu nieoznaczającego é; w przewiózł się prawdopodobnie o pochylone (tak w przewieźć); przewieźli się; w part praet act o pochylone.

Fleksja
inf przewieźć się
praet
sg pl
1 m -m przewiózł się m pers przewieźliśmy się
3 m przewiózł się m pers przewieźli się
plusq
pl
3 m pers byli się przewieźli
conditionalis
pl
3 m pers by się przewieźli

inf przewieźć się (4) [zawsze zapis: -ść].[fut 3 sg przewiezie się.]praet 1 sg m -m przewiózł się (1).3 sg m przewiózł się (10).[1 pl m pers przewieźliśmy się.]3 pl m pers przewieźli się (6).plusq 3 pl m pers byli się przewieźli (1).[con 3 pl m pers by się przewieźli.]part praet act przewiózszy się (2) BielKron, CzechRozm, przewiózwszy się SkarŻyw (2), [przewiószszy się, przewiózłszy się, przewiówszy się].

stp, Cn brak, Linde s.v. przewieźć.

Przenieść się z miejsca na miejsce przy użyciu środka transportu (zwykle przez wodę); transfretare PolAnt, Vulg; ascendere, navigare, transcendere, venire Vulg; pertransere PolAnt; transmittere Mącz; traiicere Calag (26): OpecŻyw 53; A Wſthąpiwſzy Iezus do łodki/ przewiozł ſie/ y przyſſedł do miáſtá ſwoiego. Leop Matth 9/1; BielKron 312v; A gdyż ſie przewieźli [Eustachiusz z żoną]/ tedy on przewoźnik chćiał zapłáty od nich HistRzym 128v; RejPos 233v, 234; CzechRozm 29; Vberfahren. Przewieść się. Traiicere. Calag 492a; KochTarn 77; WujNT Matth 9/1; [A gdy oni wſtąpili włodź/ vćichnął wiatr/ [...] I przewióswſzy śię przyſzli do źięmie Gennezareth MurzNT Matth 14/34, Mar 6/53 (Linde s.v. przewieźć); Przyjechaliśmy do Wysly [...]. Przewiózłszy się, jechaliśmy gacią przez miasteczko aż do gruntu wsi, którą zową Czeslawicze LustrDróg 30].

[przewieźć się do kogo przez co: Wybierzmy iuż tego náoſtátek/ ktory ſie do nas napierwey przewieźie przez to ieźioro BielKron 1597 44.]

przewieźć się przez co (2): Abowiem był S. Woyćiech przyſzedł z Węgier do Polſki á z Polſki do Prus kázáć á náucżáć wiáry Krześćiańſkiey/ przewiozſzy ſie przez rzekę Oſsę BielKron 344v; StryjKron 72; [Od tąd więc ciągnął [cesarz turecki] do Brusse, a przewiowszy się u Kalopola przez morze, przyjechał do Drenopola na stolec swoj. PamJancz 102, 100; LustrDróg 29; PlutBBud K]. Cf [przewieźć się do kogo przez co].

przewieźć się w czym (3): A drugiego dniá/ tłuſſcża ktora ſtáłá zá morzem/ widziáłá iż łodká inſza nie byłá thám iedno iedná/ á iż nie wſthąpił był z zwolenniki ſwoimi Iezus w łodź/ ále że ſie ſámi zwolennicy iego byli przewieźli w łodzi [sed soli discipuli eius abissent] Leop Ioann 6/22, Mar 5/21; Flumen transmittere, Przebyć/ przepłáwić ſie przes rzekę/ też przewieść ſie w łodźi. Mącz 227c.

przewieźć się dokąd (9): Leop Ioann 6/24; Y támże wnet piſze Ewányeliſtá s. iż [Jezus] ſie ſtámtąd przewiozł záſię do kráiny ſwoiey RejPos 234; Lecż potym Pan Bog wzruſzył ſerce Henrykowi/ iſz ſam ſię do Normániey przewiozwſzy/ S. Anzelmá w Beku klaſztorze będącego/ náwiedził SkarŻyw 336, 355; StryjKron 432; WujNT Luc 8/26; [Stamtąd w prawo przez wieś jednę wróciliśmy się do Kairo [...] i tamże, przewiózszy się do starego miasta, [...] jeździliśmy na barce po rzece RadzPodróż 155; HistTroj B]. Cf Zwrot.

przewieźć się skąd (3): Nie piſze [ewangelista] ſkąd ſie [Jezus] przewiozł/ nie piſze do ktorego miáſtá przyſzedł RejPos 234, 234 [2 r.]; [HistTroj B].

Zwrot: »przewieźć się na drugą (a. onę) stronę ([czego])« (3): A wſtąpiwſſy do łodzi/ [uczniowie Jezusa] przewieźli ſie ná onę ſtronę morzá do Káphárnáum Leop Ioann 6/17, Mar 5/21; A gdy ſię przewiozł [Jezus] ná drugą ſtronę/ [...] zábieżeli mu dwá opętáni WujNT Matth 8/28.
Przen [w czym dokąd] (1): Wſtąp w tę Lodkę Piotrá wielkiego [tj. papieża]/ w ktorey ſię beśpiecżnie ná on brzeg żywotá wiecżnego przewieść możeſz SkarJedn 386.

Synonimy: przebyć, przejechać, przenieść się.

Formacje współrdzenne cf WIEŹĆ.

KO