[zaloguj się]

203. Uwzględnianie tych samych jednostek pod poszczególnymi członami.

W zasadzie każdą jednostkę wyróżniamy we wszystkich artykułach haseł składowych, a więc powinna ona być powtórzona w Słowniku tyle razy, ile liczy członów. Wyjątkiem są hasła formalne i szeregi z drugim członem dwuwyrazowym, por. 200.a. Dopuszczalna jest jednak sytuacja, gdy jednostka frazeologiczna wydzielona pod jednym hasłem (zwykle pod hasłem przydawki) w artykule drugiego członu będzie zgromadzona wraz z innymi podobnymi w rubryce W połączeniu z ..., np. s.v. ARYJAŃSKI:

»kacerstwo aryjańskie«,
s.v. KACERSTWO:
W połączeniu z nazwą wyznawców określonego kierunku religijnego, z imieniem własnym założyciela lub z przymiotnikiem od nich pochodzącym.

Uwaga: Mając na względzie powyższe zalecenie, należy każdorazowo zastanowić się przy kwalifikacji materiału do frazeologii, czy pod członem niehasłowym dana jednostka nie będzie brzmiała dziwacznie, czy nie będzie stanowiła raczej szczegółowej realizacji jakiejś struktury nadrzędnej itp., por. s.v. GRZECH zwrot »hamować się od grzechu« (2), s.v. HAMOWAĆ SIĘ struktura hamować się od czego (19).
Również nie wszystkie połączenia, odpowiadające znaczeniowo jako całość jakiejś jednostce niewątpliwie utartej, powinny być uznane za frazeologiczne.