[zaloguj się]

NAWRACAĆ SIĘ (37) vb impf i być może pf

impf (39), może pf (1) Wer Kaz 300.

się (21), sie (16).

Pierwsze i trzecie a jasne; -rå- (23), -ra- (10); -rå- RejWiz, WujJudConf, RejPosWstaw, BudBib (4), KarnNap, SkarJedn, WerKaz, PudłFr, WujNT (4), WysKaz, CzahTr, SkarKazSej; -ra- LubPs, BibRadz (3), Mącz (3), HistRzym, RejPos; -rå-:-ra- SkarŻyw (5:1).

Fleksja
indicativus
praes
sg pl
1 nawråcåm się
2 nawråcåcie się
3 nawråcå się nawråcają się
praet
sg pl
3 m nawrácáł się m pers nawråcali się
n nawråcało się subst
imperativus
sg pl
2 nawråcåj się nawråcåjcie się
3 niech się nawråcå
conditionalis
sg pl
3 m by się nawråcåł m pers by się nawråcali

praes 1 sg nawråcåm się (3).3 sg nawråcå się (6).2 pl nawråcåcie się (3).3 pl nawråcają się (8).praet 3 sg m nawrácáł się (3). n nawråcało się (2).3 pl m pers nawråcali się (3).imp 2 sg nawråcåj się (1).3 sg niech się nawråcå (1).2 pl nawråcåjcie się (1).con 3 sg m by się nawråcåł (2).3 pl m pers by się nawråcali (2).part praes act nawråcając się (2).

stp s.v. nawracać, Cn notuje, Linde XVIII w. s.v. nawrot.

1. Obierać jakiś kierunek, kierować się gdzieś; declinare PolAnt [do czego] (2):
Zwrot: »wspak się nawracać« (1): Bo co daſz do żołądká toć ſie w kreẃ obraca/ A wſpák do wſzytkich cżłonkow záſię [= z kolei] ſie náwraca. RejWiz 61v.
W przen (1): Niech ſię nie náwraca do drog iey [ladacznicy] ſerce twoie BudBib Prov 7/25.
2. Iść lub przybywać na poprzednie miejsce; revolare Mącz; remeare Calep; convertere, vertere Cn (5): Remeo – Nawracząm ſie. Calep 909b.

nawracać się z czego (1): Iáko Homerus Achileſa opiſuie gdy ſię zbitew nawracał KwiatKsiąż P2v.

nawracać się dokąd (1): Triumpbus, Piſzne [...] wiechánie w miáſto Rzym Hetmaná którego/ który ſie po zwicięſtwie á po porażeniu nieprziyacioł Rzimskich do Rzimu náwrácał Mącz 466a.

Zwrot: »zaś się nawracać« (1): Revolo, Odlatam/ wrácam ſie ná zad/ álbo ſie záś náwrácam Mącz 506a.
W przen (1): tedy o to proſzę vniżenie/ iáko oſtátni z tych ktorzy byli przećiwko oſobie W.M. ábyś [...] w Miłośćiwą łáſkę ſwą vkorzonego przyiąć racżył [...]. Nie wątpię że tęż [łaskę] y ia poznam po oſobie W.M. mego Mćiwego Páná/ gdyż ſię náwracam ſub vmbra alarum Patriae meae, ktora nigdy nie pogárdzáłá cżłowiekiem Rycerſkim CzahTr A2v.
a. O ruchu Słońca związanym z porami roku [do kogo] (1): Solstitium [= przesilenie dnia z nocą], Obrocenie słóńcá gdy ſie do nas náwráca álbo od nas odwráca słóńce Mącz 398c.
3. Wracać do poprzedniego działania lub stanu; convertere PolAnt, Vulg (4):
a. Robić to, co przedtem, myśleć o tym, co przedtem (3):

nawracać się do czego (1): Te ártykuły [o dobrych uczynkach] Kátholickiey wiáry vprzeymie nam Apoſtoł záleca [...]. Acz nápomina też/ áby y wiáry nie zániedbywáli; owſzem áby ſię do niey náwracáli: pokázuiąc iáko ieſt wielce potrzebna ku zbáwieniu. WujNT 784.

nawracać się k(u) czemu (2): ktorzy ſpołu w łáſce iego cieſzą ieden drugyego nápomináiąc/ á záwżdy ſie k wiernym modlitwam á proźbám ſwym náwrácáiąc. LubPs F4v; A teraz poznawſzy Bogá/ y owſzem poznáni będąc od Bogá: iákoż ſię záś náwracaćie ku elementom mdłym y niedoſtátecznym/ ktorym záſię z nowu ſłużyć chcećie? WujNT Gal 4/9.

b. Związać się ponownie z kimś, pogodzić się [ku komu] (1): Przeto ták mowi Iehowá [do Jeremiasza poróżnionego z ludem]/ [...] oni ſię niech wrocą ku tobie/ lecż ty nie náwracay ſię ku nim. BudBib Ier 15/19.
4. Nastać znowu (o czasie) [do kogo] (1): Iuż ſye to do nas złoté látá náwracáią/ Kiedy głupié mijáiąc/ godnym rozdawáią. PudłFr 7.
5. Zmieniać swe przekonania lub postępowanie; reverti PolAnt; converti Vulg (24):
a. Przyjmować mną religię (10):

nawracać się z kogo [= będąc przedtem kim], z czego (3): á nie tylo Chrześćiánie/ ále y żydowie y Pogánie ná to cudo [znak krzyża świętego na powietrzu] pátrzyli: á wiele ſię ich z błędów náwrácáiąc/ wielbili Bogá vkrzyżowánego. SkarŻyw 277; WujNT Act 15/19, s. 462.

nawracać się do czego od czego (1): miałeś y bráćią ſwoię wiele zacnych ludzi z Ruſkiego pokolenia/ [...] ktorzy ſię do kośćiołá S. Rzymſkiego iáko do głowy ſwey od odſzcżepieńſtwá náwracáli SkarJedn 356.

nawracać się czym (1): wiele ſię Heretyków náwracáło [...] ſłuchánim zbáwienney náuki iego SkarŻyw 372.

W charakterystycznych połączeniach: nawracać się do kościoła świętego rzymskiego, od odszczepienstwa, z poganow (pogaństwa) (3).

Zwroty: »nawracać się do Boga« (1): Przetoż ia rádzę/ nie fráſowáć tych ktorzy ſię z Pogánow náwracáią do Bogá [convertuntur ad Deum] WujNT Act 15/19.

»na wiarę, do wiary, ku wierze nawracać się« (2:1:1): WróbŻołt S7v; Przetoż y Apoſtołowie ſwięći w liſcie onym Synodowym/ [...] pogánom ktorzy ſie ku wierze Páná Kryſtuſowey náwracáli/ grzechu niecżyſtego zákázuyą. RejPosWstaw [1103]; SkarŻyw 153; WujNT 462.

Szereg: »nawracać się a wierzyć« (1): Ieſli ſię náwrácaćie á wierzyćie/ z cáłego ſercá w Páná náſzego Iezu Chryſta/ [...] wiecżney zapłáty vżyiećie SkarŻyw 21.
b. Poprawiać się z grzechów (14): WróbŻołt O6v; Iać [= Matka Boska] was grzeſznych bronię/ y wam gdy ſię náwracaćie pomagam SkarŻyw 172.

nawracać się do kogo [do Boga] (6): iż ſtraż/ opieká/ y káżde błogoſłáwieńſtwo záwżdy [...] okázuie ſie nád tymi wiernemi twemi/ áby ſie niewierny ſwiát przypatruiąc temu/ náwrácał ſie do ciebie RejPos 336. Cf nawrać się do kogo przez co; Zwrot.

nawracać się do kogo przez co (1): iż pan ſpráwiedliwy Sędźia nie zápomni nigdy grzechu/ áby go nie miał káráć/ oprocz tych ktorzy ſie przez pokutę do niego náwrácáią. BibRadz I 158c marg.

nawracać się od czego (1): Y przydźie odkupićiel do Syonu y do onych ktorzy ſię náwrácáią od złośći [redeuntes ab iniquitate] w Iákobie BibRadz Is 59/20.

W przeciwstawieniu: »nawracać się ... twardzieć« (1): Y dla tego ich też [...] pogubił P. Bog: y teraz gdy ſię nie náwracáią/ ále bárźiey twárdźieią/ gubić ich nie przeſtáie. SkarKazSej 683a.

Zwrot: »nawracać się do (Pana) Boga, do Pana Chrystusa, ku Bogu, ku Panu« = reverti ad Dominum PolAnt [szyk zmienny] (3:1:1:1): A przetoż grzechy ſwe vznawáiąc náwrácáli ſie ku Pánu y zá to płákáli. BibRadz I 136b marg; HistRzym 47v; BudBib 2.Par 36/13; SkarŻyw 574; WerKaz 300; że gdy ſię grzeſzny do Bogá náwraca/ on mu wſzyſtko zgołá odpuſzcża WysKaz 24.
Szeregi: »pokutować a nawracać się« (1): Pokutuyćie á náwracayćie ſie/ áby zgłádzone były grzechy wáſze. KarnNap C3v.

»upamiętać się a nawracać« (1): ale karze Pan Bog tákie ſproſniki wiecżnym ogniem/ ieſli ſię nie vpámiętáią/ á nie náwracáią do Paná Chryſtuſa zbáwićielá ſwego. WerKaz 300.

W przen (1):
Zwrot: »do drogi pańskiej się nawracać« (1): Przetoż niedbáli y wyſtępuiący od ſtárſzych bywáią nápomináni y ſtrofowáni/ áby ſie do drogi Páńſkiey náwracáli. WujJudConf 157.
6. Wystrzegać się czegoś, odwracać się [od czego] (1): Mądry boi ſię y náwraca ſię od złośći [recedit a malo] BudBib Prov 14/16.

Formacje współrdzenne cf WROCIĆ.

Cf NAWRACAJĄCY SIĘ, NAWRACANIE

ZCh