[zaloguj się]

186. Statystyka.

Każda rubryka znaczeniowa oraz każda wyodrębniona wewnątrz niej pozycja posiadają liczbę statystyczną (również raz zaświadczone struktury i jednostki frazeologiczne). Przy sporządzaniu statystyk należy pamiętać, że liczba stojąca przy każdej pozycji nadrzędnej zawiera sumę wszystkich użyć jej podporządkowanych, tj. zarówno materiału ogólnego, jak i każdej podrubryki. Pamiętajmy też, że w rubrykach, w których zachodzi możliwość dwukrotnego liczenia tego samego użycia (tj. ze względu na krzyżowanie się struktur lub frazeologii) suma ogólna jest niższa niż suma wszystkich zebranych pod nią lokalizacji. Użycia dwuznaczne liczone są 1 raz (por. 179.). Odmianki fonetyczne i gramatyczne z errat, kustoszy i żywej paginy nie wchodzą do statystyki ogólnej i znaczeniowej.
W hasłach jednokartkowych nie powtarzamy już nigdzie jedynki wewnątrz hasła (nawet jeżeli dodany jest do nich materiał „klamrowy”, tj. spoza kanonu).
Przy nadrzędnej uwadze strukturalnej lub gramatyczno-znaczeniowej, obejmującej cały materiał hasła wieloznacznego, nie dajemy cyfry, np.:

Zaimek przysłowny wskazujący:
– albo:
Dem. od „...”:
1. ...
2. ...
Dla haseł będących nazwami liter ogólna liczba statystyczna obejmuje tylko użycia z rubryk, przy których nie ma uwagi:
(materiał nieobjęty statystyką).
W charakterystycznych połączeniach, W przeciwstawieniach i przy wyliczaniu zapowiedników i wskaźników zespolenia przy strukturze Ze zdaniem ... nie stawiamy jedynki dla pozycji reprezentowanych jednym przykładem.

a. Sygnalizowanie nienaturalnie podwyższonej statystyki.

W hasłach, gdzie znajduje się wielka liczba użyć, których mechaniczne podliczenie daje zniekształcony obraz frekwencji, przed liczbą statystyczną danego znaczenia stawiamy uwagę w klamrze, podającą ilość użyć w określonej funkcji, rzutujących na wysokość statystyki. Tak np. s.v. KONFESYJONISTA będzie to:

[w tym: w funkcji postaci dialogu z WujJud (x), w marginesach i powtarzających je pozycjach rejestru (x)];
s.v. KANONIK:
[w tym: skrót X.K. w CzechEp i NiemObr odnoszący się do osoby kanonika Jana Powodowskiego (x)];
s.v. KAPITULUM:
[w tym: w funkcji nagłówka (x), w odnośnikach do przytaczanych tekstów (x)] (x).