142. Rodzaje charakterystycznej łączliwości.
W zasadzie charakterystyczne połączenia mają postać rejestru autentycznych jednostek leksykalnych, z jakimi wyraz hasłowy wchodzi w bezpośrednie połączenia.
Wyjątkowo, jeżeli uznamy to za instruktywne, można wyrazy te łączyć w węższe zakresy znaczeniowe (por. CIASNY).
a. Charakterystyczne konstrukcje.
Oprócz (lub zamiast) łączliwości leksykalnej można stosować też uwagi o zjawiskach składniowych, np. s.v. BŁOGOSŁAWIONY:
W charakterystycznych konstrukcjach: w funkcji orzecznika bez łącznika, np. błogosławieni ciszy (x); w zdaniach lub równoważnikach nadrzędnych do zdań przydawkowych lub podmiotowych, np. błogosławieni którzy płaczą (x); z trybem rozkazującym, np. niechaj będzie błogosławione (x)– s.v. CHCIEĆ:
W charakterystycznych konstrukcjach: con w funkcji praes: chciałbych itd. = chcę itd. (x); chcemy w funkcji pluralis maiestaticus (x).Miejsce takich pozycji jest po charakterystycznych połączeniach z poszczególnymi wyrazami.
b. Charakterystyczne użycie przyimków.
Różnorodne lub osobliwe połączenia z przyimkiem, zwłaszcza w funkcji okoliczników miejsca i czasu sygnalizujemy pod hasłem rzeczownika również tylko uwagą o łączliwości (tj. nie traktujemy ich jako frazeologiczne wyrażenia przyimkowe).
Wprowadzamy je nagłówkiem:
W charakterystycznych połączeniach przyimkowych.Jeżeli niektóre z nich wymagają wyjaśnienia, dajemy je w klamrze, np.:
w koniec [= z tyłu] (x), na koniec [= do części końcowej] (x), na koniec [= w części końcowej] (x).(Do hasła KONIEC sposobu tego nie zdążono wprowadzić). Zapis ten nastąpi a linea po charakterystycznych połączeniach.
c. Połączenia niewspółrzędne i w różnych członach zdania złożonego.
Jeżeli wyraz hasłowy często występuje w kontekstach z wyrazami, które przy innej budowie zdania zostałyby uznane za szereg lub przeciwstawienie (np. matka corce, matka dla syna, małżonek do oblubienicy, gdy matka spała, corka wyszła, matka pracuje, a corka śpi), wymieniamy je podobnie:
W połączeniach niewspółrzędnych lub współrzędnych w różnych członach zdania złożonego, z wyrazami: corka (x), syn (x).(Oczywiście formułę odpowiednio skracamy, jeżeli w materiale występuje wyłącznie jeden z tych typów składniowych.) Nie ma tu znaczenia, czy istnieje w haśle odpowiedni szereg. Por. też zastrzeżenie w 200.e.