93. Pochylenia zależne od obcej cząstki wyrazowej.
Pochylenia ukazujące się w danej formie tylko w połączeniu z jakąś obcą cząstką wyrazową (np. partykułą, końcówką ruchomą czasownika itp.), rozpatrujemy w obrębie danej formy, lecz jako osobne zagadnienie. Jeżeli forma prócz tego nie posiada oboczności, wymieniamy najpierw zapis użyć samodzielnych z liczbą, potem po średniku i ewentualnie wężyku rozpatrujemy osobno oboczności zależne od kolejnych różnych cząstek, np.:
A co (15830); ~ com (58), cóm (2), c(o)m (447)...; ~ coś (52), cóś (1) MurzNT, c(o)ś (363).Jeżeli w połączeniu takim nie ma oboczności pochyleń, formę zapisujemy po przecinku, podając po niej lokalizację, np.:
imp 2 pl błogosławcie (25), błogosławciéż (1) KochEpit.Jeżeli w danej formie istnieją też normalne oboczności niezależne, rozpatrujemy je w pierwszej kolejności na całym materiale formy, pochylenia związane z połączeniem na drugim miejscu po średniku i wężyku, np.:
G czego (4787); czego (597), czégo (7), cz(e)go (4183)...; ~ czegom (15), czegóm (3), czeg(o)m (86); -óm ...; -om : -óm ... .W oboczności czego : czégo wliczone są też użycia z połączeń czegom.
a. Wpływ przeczenia na pochylenie.
W niektórych rozkaźnikach widać w rozkładzie pochyleń zależność od tego, czy przed czasownikiem występuje partykuła nie (np. w daj przeważa a pochylone, w nie daj – jasne). W takich wypadkach sporządzamy oddzielne zestawienia, np.:
imp 2 sg dåj (1621), daj (115), d(a)j (347) ...; ~ nie daj (153), nie dåj (94)... .